Poradna v komentářích

Jak poznat diamant od zirkonu? Největší rozdíly [2020]

Se zirkonem se setkávají ženy či muži nejčastěji v případě, kdy chtějí zakoupit šperk, který by se vzhledem podobal diamantu, ale za nižší cenu. Diamanty jsou považovány za znak luxusu, vysokého společenského postavení a úspěchu. Bohužel pro většinu zůstanou díky jeho ceně jen snem a tak hledají alternativy, které by diamant dokázaly obstojně zastoupit. Alternativu jménem zirkon. Jaké jsou mezi diamanty a zirkony největší rozdíly? Čtěte dál.

Nevýhoda zirkonu spočívá v tom, že není příliš známý, lidé se bojí, že koupí zirkonu neudělají dobře. Jeden by řekl, že je zirkon levná – umělá náhrada diamantu. Pravdou je, že je zirkon nejstarší známý minerál na světě. Jeho stáří bylo totiž stanoveno na 4,4 mld. roků. Pokud si tohle člověk uvědomí, začne nad zirkonem uvažovat téměř stejně jako nad diamantem.

Kdybyste vedle sebe dali prsten s diamantem a prsten se zirkonem, to, jaké jsou mezi něma rozdíly pozná na první pohled pouze odborník. Kdybyste na oba prsteny koukali několik měsíců nebo spíš let, poznáte to i vy. Diamant zůstane stejný, kdežto zirkon začíná pomalu ztrácet na svém půvabu a to v jeho lesku

Zirkon & diamant

Zirkon má však trochu jiné vlastnosti, než které můžeme naleznout u diamantu. Například, co se týká tvrdosti. Diamant, jak všichni nejspíš víme, má na Mohsově stupnici tvrdosti číslo 10. Zirkon získal číslo 7,5 až 8. Možná se to nezdá jako velký rozdíl, ale po dlouhodobém nošení ten rozdíl lze rozeznat.

Hlavní rozdíl mezi zirkonem a diamantem je cena

Ptáte se: Jak poznat diamant od zirkonu?

 • Diamant (= Briliant) zůstává i po letech lesklý a třpytivý, zatímco zirkon tyto schopnosti ztrácí a je více a více matný.
 • Zirkon se tedy mnohem více hodí na šperky, které chceme obměňovat a nevadí nám, že se musíme po několika letech porozhlédnout po šperku jiném. Proč? Ten lesk, který znáte z diamantů, se začne vytrácet. Jak čistit šperky?

… Cenově je to výhodné a peněženku to příliš nezatíží. Na druhé straně tu však můžeme mít třeba šperky, které chceme mít na celý život, například snubní prstýnek a to se více vyplatí zvolit diamant. Pokud jste tedy někdo, kdo si prsteny kupuje často, protože se mu často nějaký líbí – a to tak, až má doma sbírku – možná byste se právě měli porozhlédnout po prstenu nebo jiném ornamentu ze zirkonu.

Rozlišujte diamanty od zirkonu podle barvy

Co se týká barevnosti diamantů a zirkonů, tak zde máme na výběr z několika možností. V přírodě se zirkon objevuje jako bezbarvý, hnědý, medový, nažloutlý, modrý nebo i hnědočervený. Pokud chceme však barvu, která se v přírodě neobjevuje, tak se poohlídneme po syntetickém zirkonu, který nese název Kubická zirkonie. Ten už můžeme naleznout ve všech možných barvách – od růžové až po sytě červenou. Díky zirkonii máme větší rozpětí možností abychom vybrali ideální barvu, která se bude hodit k nositelce šperku.

Jaký je rozdíl mezi přírodním zirkonem a syntetickým?

Prsten se zirkonem

Vysvětlení je jednoduché a syntetických zirkonů se není třeba obávat. Ony syntetické vznikají v laboratoři, kde se ale napodobují přírodní podmínky vzniku kamene a doslova se zrychluje čas. Rozdíl mezi syntetickým a přírodním drahokamem je v původu. Je to vlastně podobné jako s perlami, kde je do perel zaváděno cizí tělísko, které urychlí způsob dorůstání, což může být až dvakrát rychleji. 

Cena zirkonu jak přírodního, tak syntetického

Cena šperků se zirkonem v přírodní i syntetické formě je velice vlídná. Díky tomu můžeme pořídit celé soupravy a to hned v několika barvách či provedeních. Potěší ženy všech věkových kategorií – dívky i ženy a tak je ideálním darem, který jim jistě vykouzlí úsměv na tváři.

Pojem umělý diamant…

Aby toho nebylo málo, v dnešní době se můžete setkat s pojmem umělý diamant. Je to diamant, který má stejné vlastnosti jako diamant pravý. Vesměs se používal v průmyslu pro výrobu nástrojů. 

Je sice 5-10x levnější, než diamant (někde se udává, že je levnější o třetinu), přesto je dnes umělý diamant znakem bohatství a luxusu.

Nehledíte-li úplně tak na to, jestli Váš prsten bude mít přírodní kámen nebo umělý, tahle cenově přijatelná a „nejlepší“ náhrada na trhu bude právě pro Vás.

Ceny zirkonů vs. ceny diamantů

Diamanty vs. zirkony, to je oč tu běží? Jsou to dva rozdílné kovy, které se liší hlavně v ceně.

Cenu u zirkonových prstenů se pohybují okolo 500-1500Kč, takže jak vidíte, slouží spíše pro někoho, kdo hodně zkouší, experimentuje anebo taky pro děti, kterým chcete udělat radost.

Kdežto ceny diamantů jsou nekončící a můžou začínat až na cenách v řádu tisíců. A záleží opět na procentuálním složení. Čím méně diamantu, tím levnější, čím více.. až se nemusíte dopočítat ceny:)

Cena diamantu & briliantu

Je to jako u zlata. Diamanty mají taky určitý počet karátů. Čím vice jich má, tím je jeho cena vyšší. Počítání karátů u diamantů je však jiné a počítá se podle jeho váhy. 1 karát = 0,2 gramu.

Kromě toho cenu určuje i barva briliantu (ano, rozdíl mezi diamantem a briliantem není téměř žádný. Diamant je obrazně řečeno neupravený kámen, kdežto po vybroušení do požadového tvaru a lesku se mu již říká BRILIANT.), čistota či brus – právě na brusu záleží, jak moc se bude briliant třpytit. Jeho dalším plusem je to, že diamant je totiž nerozbitný (je to v podstatě nejtvrdší nerost) a je odolný vůči poškrábání – čili proti běžnému opotřebení nebo jakémukoli poškrábání. Jeho nevýhodou je snad jen jeho cena.

Na co se ptáte:

Zirkon prodej – Kde si jej můžete koupit? Oplatí se vyměnit zirkon za briliant? Jaký je rozdíl mezi zirkonem a briliantem? Na všechny tyto otázky budete schopni odpovědět po přečtení článku. Doufáme, že Vám pomohl. Pokud Vám něco chybí, ptejte se v komentářích.

Líbí? Sdílejte a budeme psát dál

Prstýnková poradna:

 1. Pingback: Hledáte náušnice vyrobené z bílého zlata? – Šperky, které hledáte
 2. Pingback: 14 TYPŮ NÁHRDELNÍKŮ, které nejčastěji hledáte – Tipy & rady o špercích
 3. Ja · Před 29 dny

  Diky to jsem hledal. myslite ze neni problem kupovat takto drahe prsteny online?

  • Jakub · Před 28 dny

   Tak to jsme rádi:) Online nakupování od prstýnků po zlato je dnes úplně v pořádku. Vybírejte nejenom podle kvality webových stránek eshopu, ale i podle rychlosti/ ochoty při nakupování. Eshop, který prodává šperky by měl být zaregistrovaný a mít puncovní známku – znamená to, že šperky nejsou nijak kredené.