Poradna v komentářích

Punc jako známka kvality – Vysvětlení pojmů

Punc. Puncovní známka. Puncovní úřad. Pojmy, na které jste narazili, pokud se byť jen malinko vyznáte ve špercích, a nebo si chcete při výběru dát hodně záležet.

Na internetu najdete několik vysvětlení, o co jde, tady přinášíme stručný článek, abyste měli jasno.

Puncovní úřad

Pokud v nějakém e-shopu najdete odkaz na puncovní úřad – nebo větu, že je e-shop registrovaný u puncovního úřadu, buďte rádi, je to jakási známka kvality materiálu šperků, jistota, že nejde o nic kradeného.

Je to doslova nezávislý orgán, který poskytuje seznam všech těchto ověřených obchodů. Zde můžete najít odpovědi a návody na spoustu věcí jako jak se měří hustota materiálů nebo jak se ověřuje pravost slitků.

Často se můžete setkat s obrázkem níže, který jsem si vypůjčili.

Ryzost šperků – vysvětlení

Ukazuje nám ryzost šperků, například 999/1000 znamená, že je ve šperku 99% zlata. Víc nenajdete. 750/1000 = 75% zlata, což je nejčastější varianta. Můžeme se s ní setkat třeba u bílého zlata, kdy je do zlata přimíchána i jiná sloučenina a to z důvodu ceny nebo když chceme, aby byl šperk tvrdší a odolnější.

Při výběru Vašeho prstýnku, náhrdelníku nebo náušnic se člověk řídí hlavně fotkami, ale samozřejmě se hodí znát a vyznat se v popiscích obchodů, případně můžete v případě nejasností využít jejich chat nebo podporu emailem či telefonem.

Líbí? Sdílejte a budeme psát dál

Prstýnková poradna: