Poradna v komentářích

Náušnice z bílého zlata

Náušnice z bílého zlata jsou den co den populárnější mezi ženami. Otázkou zůstává, proč tomu tak vlastně je a co to vlastně je bílé zlato obecně?

Existuje spousta žen, zejména mladších, které jednoduše řečeno zlato nemusí. Je to jakýsi znak něčeho, co už není „in“. Zlato bylo v oblibě v minulém století, tam se stříbro a bílé zlato vyskytovalo velice poskromnu. Zlatá barva je z praktického pohledu více přijatelnější na tmavší pokožce – opálenější a žen, které disponují touto krásnou barvou není rozhodně většina.

Co to bílé zlato vlastně je?

Vždyť tady vždy bylo pouze zlato nebo stříbro. Je to tedy něco mezi zlatem a stříbrem? Ani náhodou. Obojí v jedné náušnici (například) se moc nehodí….

Bílé zlato je vlastně slitina zlata s ještě jedním kovem, nejčastěji používaným niklem, pak to může být mangan nebo palladium.

Stejně jako u klasického zlata nebo taky „žlutého“ se čistota udává v karátech.

Jsou tedy vlastnosti bílého zlata lepší?

To záleží na použitých slitinách… u Niklu může být ona náušnice tvrdá a pevná, takže je tato kombinace vhodná i u prstýnků. Pro upřesnění. Zlata bývá ve šperku přibližně 90%, 10% pak tvoří nikl, takže nebojte, Váš drahokam je stejně téměř celý ze zlata.

Palladium se zlatem je naopak spíše měkčí, ale to neznamená, že se nám šperky budou rozpadat v rukou – nebo na rukou. Hmatem se ona tvrdost ani nepozná, ale pokud se do tohoto materiálu mají zasadit drahé kamínky na ozdobu, půjde to lépe než do Niklu.

Třetí možností je zlato smíchat s platinou, stříbrem nebo mědí. Platina se například vyznačuje dlouhou trvanlivostí a menší váhou.

Je bílé zlato vlastně bílé?

Ani ne. Jde spíše o souhrnné označení více možných barev od světle žluté, hnědší nebo světle růžové. Aby šperk dostál významu „bílý“, většinou se použije rhodium.

Může se to rhodium ošoupat?

Otázka, která mnoho lidí při koupi nenapadne. Většinou toto začnou řešit až po letech, kdy „bílé“ zlato vlivem opotřebení nebo nesprávného zacházení už nemusí být úplně bílé, ale spíš do barvy, z jaké je slitiny, takže to může být šedá v případě palladia, do růžová v případě niklu a mírně do zlata v případě platina. 

Líbí? Sdílejte a budeme psát dál

Prstýnková poradna: